INIMESED
Tegevtiim
-
Sigrid Solnik
Tegevjuht +372 523 4104 sigrid@antropoloogia.eeOlen hariduselt etnoloog, magistrikraadi sain Tartu Ülikoolist, kus mul on praegu käsil teise kõrghariduse omandamine sellisel huvitaval magistriõppekaval nagu “Muutuste juhtimine ühiskonnas”. Ühiskondlike protsesside ja nende mõjutamise kõrval huvitavad mind organisatsioonid ning see, kuidas inimeste arusaamad, suhted ja argipraktikad vormivad töökeskkonda ja organisatsiooni edu (või siis selle puudumist). Olen pea kümme aastat töötanud koolitajana, panustades argumenteeritud mõtlemisoskuse levikusse nii noorte kui täiskasvanute seas. Enne RAKi meeskonnaga liitumist juhtisin Arengukoostöö Ümarlauda, kus proovisime nügida Eesti poliitikakujundamist ja avalikku arvamust rohkem arvestama kestliku arenguga nii meil kui mujal. Usun siiralt, et meil on inimestena, ettevõtetena ja ühiskonnana viimane aeg astuda välja kulunud käitumis- ja mõtlemismustritest ning antropoloogide poolt pakutavad teadmised on tuleviku disainimises asendamatud.
-
Ehti Järv
Uuringute juht +372 5804 7706 ehti@antropoloogia.eeOlen Tartu Ülikooli etnoloogia magistrantuuri lõpetanud ning lisaks on pooleli Tallinna Ülikoolis magistrantuuriõpingud sotsioloogias. Erinevate meetodite ja neist sündiva teadmise – arvude ja diagrammide, tsitaatide ja jutustuste – põimimises näen viisi, kuidas tänapäeva ühiskonda mitmeplaaniliselt avada ja mõista. Kvalitatiivsed ja kvantitatiivsed meetodid ning neist loodavad teadmised ei tohiks vastanduda, neil mõlemal on omad eelised, mida õigesti kasutades saame inimesi ja protsesse paremini mõista. Samas pole antropoloogid varasemalt ühiskondlike valupunktide uurimisse ja mõistmisse nii hästi kaasatud olnud ning siin näen ma Rakendusliku Antropoloogia Keskuse töös suurt väärtust ning panust. Etnograafiline mõtlemine loob silla andmemassiivide ja kogemuste, teooria ja praktika, teaduse ja äri, kohaliku ja ülemaailmse vahel (see nimekiri on tegelikult lõputu…). Antropoloog olla tähendab kanda vahendaja rolli, jutustada lugusid sellest, mida inimesed päriselt teevad, kogevad ja mõtlevad.
-
Mari Roonemaa
Kommunikatsiooni- ja turundusjuht +372 5645 4598 mari@antropoloogia.eeOlen lõpetanud Tartu Ülikooli kirjanduse ja rahvaluule eriala ning õppinud kõrvale ka ajalugu ning hispanistikat. Mulle meeldib seada nii sõnu kui sõnumeid ning viimased kümmekond aastat olen tegutsenud peamiselt vabakonnas, aidates Eesti vabaühendustel end paremini kuuldavaks teha. Erinevad väärtusruumid ja hoiakud on need, mis paeluvad mind nii ühiskonnas kui antropoloogias. Usun, et meid ümbritsevat inimkeskselt seletades on võimalik ehitada sildu erinevate valdkondade, maailmavaadete ja kultuuriruumide vahele. Pikema pausi järel asusin 2019. aastal taas akadeemilistele radadele ning minust sai Tallinna Ülikooli Aasia ühiskondade magistriõppekava tudeng.
Juhatus
-
Keiu Telve
Juhatuse liige +372 53843779 keiu@antropoloogia.eeLõpetasin 2015. aasta jaanuaris Tartu Ülikooli etnoloogia magistrantuuri ning kaitsesin augustis 2019 ka oma doktorikraadi. Uurisin oma lõputööde raames Eesti-Soome vahelist pendelmigratsiooni, keskendudes oskus- ja lihtööd tegevate meeste kogemuste avamisele. Viimase viie aasta jooksul on mulle uurimisvaldkondadena huvi pakkunud Eestis leiduvad noorte subkultuurid ning tööränne Eesti-Soome kontekstis. Samuti leian, et Eestis on oluline pöörata tähelepanu humanitaaralade, eriti kultuuriteaduste, praktilise suuna edendamisele ning sellest tulenevalt olen sidunud oma ettevõtmised just selle suuna arendamisega.
-
Merilin Piipuu
Juhatuse liige +372 56481413 merilin@antropoloogia.eeOlen aastaid tegelenud mitmete kodanikeorganisatsioonide ülesehitamisega. Rakendusantropoloogia juurde tõi mind aga usk teadmuspõhisesse ühiskonda. Erinevate ühiskondlike protsesside suunamiseks ning juhtimiseks peame me tundma oma asutuse, valdkonna või keskkonna kultuuri. Bakalaureuse kraadi omandasin ma Inglismaal ning Uus-Meremaal sotsioloogias ning politoloogias. Nüüd keskendub minu teadustöö enim inimese ja tehnoloogia suhestumisele käsitledes seda antropoloogilisest vaatenurgast. Igapäevaselt leiab mind tegutsemas kultuuri – ja muusemite maailmas.
-
Helleka Koppel
Juhatuse liige (lapsehoolduspuhkusel) +372 5153876 helleka@antropoloogia.eeLõpetasin 2014. aasta kevadel Tartu Ülikoolis etnoloogia magistrantuuri. Minu lõputöö käsitleb Eestist pärit seljakotirändureid Austraalias ja asetub turismiantropoloogia valdkonda. Muuhulgas huvitavad mind uuenduslikud suunad etnoloogias ja antropoloogias. Näen erinevate meetodite põimimises võimalust avada mitmeplaaniliselt tänapäeva ühiskonda. Pean oluliseks sotsiaal- ja humanitaarteaduste taustaga inimeste rolli ümbritsevate protsesside mõistmisel, lahtiseletamisel ja teadmise vahendamisel. Leian, et antropolooge oleks senisest rohkem vaja kaasata ühiskondlike valupunktide uurimisse ning otsuste tegemisse.
Antropoloogid
-
Projektide läbiviimisse kaasame inimesi meie liikmete võrgustikust. Meie keskuse antropoloogidel on pikaajaline kvalitatiivsete uurimismeetodite kasutamise kogemus. Uurimisteemad, millega oleme kokku puutunud, varieeruvad kohalikust identiteedist ja kogukondadest tänavakunsti, tehnoloogia ja inimese suhete, hariduse, meditsiini, toidu, keskkonna, turismi, ehituse ning organisatsioonikultuuri teemadeni. Geograafiliselt oleme oma erinevate uurimisprojektidega katnud ära terve Eesti ning jõudnud ka näiteks Soomest läbi Peterburi ja Komi Vabariigi ka Nepali ja Austraaliasse.
Meie uurijad on Helleka Koppel, Laura Jamsja, Ehti Järv, Jaanika Jaanits, Sigrid Solnik, Liset Marleen Pihla, Dolores Mäekivi, Liina Rajaveer, Katre Koppel, Kalev Aasmäe, Kaia Beilmann, Tenno Teidearu, Mirjam Rennit, Liisi Reitalu, Elis Kaljuvee, Hanna Muldma, Paula Rõuk, Keiu Telve, Merilin Piipuu, Helelyn Tammsaar, Kristiina Pilvet-Petrov, Ede Schank-Tamkivi.